مجله تصويري
کد خبر: ۲۹۹۵
تاریخ انتشار: شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۵
بررسی وضعیت درختان بلوط لرستان(4)
بررسی وضعیت درختان بلوط لرستان(4)

اختصاصی/درختان 13 هزار ساله را دریابید

حدود 13هزار سال پیش یعنی اوایل دوره بعد از یخبندان (هولوسن) با افزایش رطوبت نسبی و گرم شدن هوا، بدنبال رویش‌های گیاهی مناطق مرتفع دریاچه یک ساوان، افزایش میزان گرده‌های گونه‌های مختلف بلوط موجب توسعه جنگل‌های بلوط در این دوره می‌شود. 

به گزارش منار؛ حدود 13هزار سال پیش یعنی اوایل دوره بعد از یخبندان (هولوسن) با افزایش رطوبت نسبی و گرم شدن هوا، بدنبال رویش‌های گیاهی مناطق مرتفع دریاچه یک ساوان، افزایش میزان گرده‌های گونه‌های مختلف بلوط موجب توسعه جنگل‌های بلوط در این دوره می‌شود.

 

دارمازو Quercusinfectoria

حدود 13هزار سال پیش یعنی اوایل دوره بعد از یخبندان (هولوسن) با افزایش رطوبت نسبی و گرم شدن هوا، رویش‌های گیاهی مناطق مرتفع دریاچه یک ساوان متشکل از گونه‌های پسته وحشی و بلوط تبدیل گردیده است و افزایش میزان گرده‌های گونه‌های مختلف بلوط در این رسوبات در محدوده 5 تا 6 هزار سال قبل، stevens  طول این دوره را 7 هزار سال قبل دانسته است  و این دلیل توسعه جنگل‌های بلوط در این دوره بوده است.

آنچه مسلم است جنگل‌های بلوط حوضه رویشیِ زاگرس، در گذشته وسعتِ بیشتری نسبت به حال داشته است که در گذر زمان وجود فشارهای مختلف محیطی باعث محدود شدن در عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر گردیده است.

 

جنگل‌های بلوط زاگرس

جنگل‌های زاگرس را می‌توان امتدادی از پوشش‌های جنگلی کشور ترکیه دانست به طوری که مطالعه ژئوشیمی و گرده‌شناسی که توسط wick بر روی رسوبات 13هزار ساله دریاچه وان در کشور ترکیه انجام گرفته نیز نتایج مشابه با نتایج مطالعات دریاچه زریوار به دنبال داشته است.

به طور کلی جنگل‌های زاگرس امروزه وسعتی بالغ بر 5 میلیون هکتار را پوشش داده‌اند که شامل گونه‌های مختلفی می‌باشد که مهم‌ترین آنها گونه  Quercus(بلوط) است و شامل جنس‌های مختلفی می‌باشد از جمله Q.persica،Q.libani،Q.infectoria، جنس دارمازو با نام علمی  Q.infectoriaکه با نام‌های محلی دارمازو، مازودارومازو معروف است.

 

درخت بلوط (Quercus

کلمه بلوط را می‌توان به صورت عمومی در مورد صدها گونه درخت از رده Quercus بکار برد. این رده، بومی نیمکره شمالی است که شامل گونه‌های برگریز و همیشه سبز می‌باشد که از نواحی سردسیر تا گرمسیری آسیا و آمریکا گسترش دارند.

درخت بلوط یادرخت مازو که عمری طولانی - حدود ۵۰۰ سال (حتّی گاهی تا ۲۰۰۰ سال) - دارد، در ایران بیشتر در دامنه رشته کوه زاگرس می‌روید. استان‌های فارس،لرستــان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند، که در نوع خود از بی‌نظیرترین جنگل‌های جهان به حساب می‌آیند. دشت برم، بزرگترین دشت بلوط ایران، در کازرون و در غرب استان فارس قرار گرفته است. چوب این درخت از مرغوب‌ترین چوب‌هاست و زغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل بریدن بی‌رویه این درختان می‌باشد که این جنگل‌ها را تهدید می‌کند.

برگ‌های دوک مانند درخت بلوط، در هر طرف 3 تا 7 لوب دارند و گل‌های شاتوتی در کنار آنها ظاهر می‌شوند. در فصل پاییز گل‌های بارور درختِ ماده، میوه‌های بلوط به رنگ قهوه‌ای مایل به سبز را تولید می‌کنند. میوه بلوط اروپایی به شکل کره‌ای با قطــر تقریبی ۲.۵ سانتیمتر، و میوه بلوط در حاشیه‌های زاگرس جنوبی ایران به اندازه تقریبی یک فشنگ اسلحه ژ-۳ می‌باشد.

 انواع برگ‌های درختان بلوط

انواع درختان بلوط

۱- Quercus.robur: درختی است بلند، دارای برگ‌هایی با برندگی دندانه‌ای نوک تیز یا بریدگی عمیق کنگره‌دار. این نوع بلوط یک واریته ستون مانند دارد و به علت رشد زیاد برای فضاهای کوچک و متوسط مناسب نمی‌باشد. دارای یک واریته ستون مانند است که برای فضاهای کوچک مناسب است.

 

۲- Quercus.petraea: این نوع بلوط خیلی شبیه بلوط معمولی است و برای خاک‌های گچ‌دار مناسب می‌باشد.

 

۳- بلوط سریع‌الرشد ترکی (Quercus.corris): دارای رشد سریع و جوانه‌های زمستانه با ریشک بلند است.

 

۴- بلوط قرمز (Quercus.rubra): به سرعت رشد می‌کند و به صورت یک درخت بزرگ تا ارتفاع 24 متر می‌رسد و اگر در خاک اسیدی کاشته شود، برگ‌ها در پایان فصل به ارغوانی می‌گرایند.

 

۵- بلوط دائم سبز (Quercus.ilex): با برگ‌های کشیده بدون دندانه که می‌توان آن را به صورت درختچه نیز تربیت نمود و از آن به عنوان پرچین استفاده کرد چون هرس شدید را به خوبی تحمل می‌کند. بلوط سفید یک گیاه بومی آمریکای شمالی است که از آن استفاده‌های دارویی می‌شود و می‌توان آن را به صورت درختچه نیز تربیت نمود.

 

گونه‌های بومی بلوط

۱- Quercus.castaneifera: درجنگل‌های شمال

 

۲- Quercus.sessilifolia: بلوط کوهی مخصوص نواحی مرتفع جنگل و گیاهی است درختی و خودرو. از تیره راش و در ایران، در نواحی کردستان، لرستان و ایلام بصورت جنگل مشاهده می‌شود.

 

۳- Quercus.macranthera: بلوط آذری مخصوص نقاط بسیار بلند

 

۴- Quercus.atropatana: گز و مازو، و بلوط جنگلی در نقاط نیمه مرطوب

 

۵- Quercus.persica: مازوی گزانگبین در نقاط خشک

 

بلوط‌ها درختانی هستند دارای شکل توپر، حجیم و گسترده با تاجی گنبدی شکل و برگ‌های موج‌دار در لبه و همچنین میوه‌هایی ایجاد می‌کنند که درون یک محفظه فنجان مانند قرار دارند.

بلوط یک بخش اساسی از نواحی روستایی ما در غرب کشور است که به صورت درخت و درختچه وجود دارد. برگ‌های کنگره‌دار بلوط ممکن است بیضی شکل یا کشیده و باریک باشند و یا در پاییز به ارغوانی روشن بگرایند. این درختان دارای تنه‌ای بزرگ و برگ‌هایی که برای تصفیه هوا و سایه‌افکنی ارزش بسیاری دارند و البته مناسب برای خاک‌های کم عمق نیستند.

 

گزارش از: فاطمه سپهوند

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 3
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۴
0
0
ب مثل بلوط
ارش
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
0
0
سلام مطلب عالی بود خیلی به دردم خورد واقغا ازتون ممنونم
محمود مهکی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۵:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۲
0
0
ممنون بسیارجالب بود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک