مجله تصويري
کد خبر: ۶۸۶۲
تاریخ انتشار: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۶

دوستداران میراث لرستان به سوگ کشکان نشستند

خبر ریزش طاق پل کشکان موجب شد تا تعدادی از دوستداران فرهنگ و تاریخ لرستان بر خود واجب دانسته و با حضور در کنار این اثر مراسم سوگواری را به صورت نمادین برگزار کنند.

به گزارش منار به نقل از خبرنما، خبر ریزش طاق پل کشکان آنچنان سنگین بود، که تعدادی از دوستداران فرهنگ و تاریخ لرستان بر خود واجب دانستند تا با حضور در کنار این اثر منحصر به فرد مراسم سوگواری را به صورت نمادین برگزار کنند.

این اقدام در حالی انجام شده که بسیاری از فعالان فرهنگی لرستان از شرایط نگه داری آثار تاریخی استان مخصوصا پل های باستانی ناراضی هستند و معتقدند سرزمین پل های تاریخی ایران نباید شرایط این چنینی داشته باشد و تنها ۹۰ میلیون تومان برای نگه داری و مرمت ۹۷ پل تاریخی این دیار اعتبار در نظر گرفته شود.

دوستداران و فعالان میراث فرهنگی استان امیدوارند مسئولان استان توجه ویژه ای به آثار گرانبهای لرستان داشته باشد تا بار دیگر شاهد رخداد چنین حادثه تلخ و ناگواری نباشیم.

در پایان این مراسم شرکت کنندگان بیانیه ای را منتشر کردند؛

"سوگواری برای فروریختن پل کشکان"

جمعی از دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی لرستان امروز در کنار پل کشکان به صورت نمادین به سوگ نشستند! بی تردید هر اثر فرهنگی-تاریخی که از میان می رود، بخشی از حافظه تاریخی جامعه بشری نابود می شود! نمی توان به عقب بازگشت و در بیشتر موارد مجاز نیستیم آن اثر را سبک سازی کنیم! و از چگونگی شکل گیری آن سخن به میان آوریم!؟ مانند آبی است که ریخته شده است! نمی توان آن را دوباره جمع کرد!

"هنر معماری دوره قاجار " از روی پل کشکان هزارساله فروریخته است! ودوباره ساختنش محلی از دفاع ندارد. این یعنی مرگ یک دوره فرهنگی بر روی این اثر گرانقدر!

به سوگ نشسته ایم تا یاد و خاطره این اثر ارزشمند را گرامی داریم! به جامعه لرستانی و ایرانی پیام حمایت بی دریغ از میراث فرهنگی را برسانیم و اهمیت کارکرد این منابع فرهنگی در راستای توسعه پایدار و اقتصاد جامعه محلی را دوباره باز خوانیم.

در راستای حمایت از پلهای کهن لرستان موارد زیر از دست اندرکاران و مسئولین گرامی درخواست می شود:

۱- ما خواهان تشکیل کمیته بررسی و تحقیق علل فروریختن تاق دوره قاجاری پل کشکان هستیم!

۲- مطالعات حفاظتی و مرمتی بازنگری و طرح عملیات مرمت و ساماندهی پل های تاریخی لرستان، به ویژه پل کشکان اجرایی شود.

۳- تشکیل انجمن مردم نهاد "حمایت از پل های تاریخی  لرستان" به منظور حفاظت، نظارت و تحقق ثبت جهانی پل های تاریخی لرستان حمایت شود.

۴- آموزش جامعه محلی به منظور حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی صورت گیرد.

۵- مطالعه طرح ایجاد اکوکمپ های گردشگری در کنار پل های تاریخی با اولویت بهره برداری جامعه محلی جهت انگیزه مند شدن جامعه محلی برای حفظ این آثار در اولویتهای مسئولین گرامی قرار گیرد.

جمعی از فرزندان لرستان و مام ایران دلسوختگان میراث فرهنگی و طبیعی انجمن های مردم نهاد   IMG_20160428_214558 IMG_20160428_214555 IMG_20160428_212640 IMG_20160428_204253 IMG_20160428_184543

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک