مجله تصويري
کد خبر: ۶۹۷۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۸
هفته فرهنگی لرستان؛ فرصت‌ها و چالش‌ها/4
هفته فرهنگی لرستان؛ فرصت‌ها و چالش‌ها/4

در هفته فرهنگی پیشین، شان نظام رسانه‌ای لرستان رعایت نشد

هفته فرهنگی امسال لرستان در حالی به اجرایی شدن نزدیک می‎شود که باتوجه به برگزاری این هفته در سال‎های گذشته در میان اهالی فرهنگ، هنر و رسانه موجب واکنش‎های مختلفی شده است.

"حامد احمدی"؛ روزنامه‎نگار و فعال رسانه‎ای در رابطه با برگزاری هفته فرهنگی امسال لرستان در گفت‎وگوی تفصیلی با خبرنگار منار گفت: برگزارکنندگان هفته فرهنگی در تهران می‎بایست چهار مولفه را در دستور کار قرار دهند.

لزوم رعایت مو‎لفه‎های چهارگانه در هفته فرهنگی لرستان در تهران

وی افزود: اولین مولفه اینست که درک روشن و صحیحی از فرهنگ لرستان را تبلیغ کنند. پس باید ببینیم فرهنگ لرستان چه چیزهایی دارد که قابلیت پررنگ شدن دارند.

احمدی عنوان کرد: نکته بعدی اینکه باید با تمام وجود از ورود آسیب‎های جدی به فرهنگ لرستان جلوگیری شود. به‎طور مثال اگر قرار است نمایش طنزی اجرا شود حتما باید تیمی از صاحب‎نظران حوزه روانشناسی، اجتماعی، نویسندگان توانمند حوزه‎های طنز و نمایشنامه‎نویسی درگیر موضوع شوند تا طنز غیرفاخر و لودگی روی صحنه نرود.

این فعال رسانه‎ای بیان کرد: سوم آنکه که به گونه‎ای هفته فرهنگی را اجرا کنیم که ابزار و وسیله تحقق مهندسی فرهنگی شود. همانطور که می‎دانید مهندسی فرهنگی یعنی مشخص کردن اهداف و سیاست‎های فرهنگی موردنظر استان در حیطه امور فرهنگی که در نهایت منجربه طراحی راهکارهای مناسب برای دستیابی به آنها می‎شود.

احمدی بیان کرد: چهارمین نکته که باید در این برنامه مدنظر قرار بگیرد، مدیریت مطلوب فرهنگی در کار است که در نهایت سبب موفقیت در سایر عرصه‎ها می‌شود.

در هفته فرهنگی سال پیشین، شان نظام رسانه‌ای لرستان رعایت نشد

این روزنامه‎نگار با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی سال ۹۳ در تهران افزود: به‎طور مثال در هفته فرهنگی سال ۹۳ با مطبوعات رفتاری گزینشی شد و غرفه‎ای که به‎هیچ عنوان در شان نظام رسانه‌ای نبود برپا شد. یا اینکه در حوزه‎های مختلف مانند بی‎نظمی در اجرای برنامه‎ها و عدم زمانبندی برنامه‎های فرهنگی و هنری، محدود شدن تمام برونداد هفته فرهنگی به یک برنامه 2 تا 3 ساعته و یا در بسیاری موارد عدم برقراری درست ارتباط و حاصل نشدن پیام ارتباطی بین برگزار کنندگان و بینندگان بود، اتفاق افتاد که در برخی موارد به جای تبلیغ فرهنگ لرستان واژه نتراشیده یکی از بازیگران طنز و یا مجری‎ها ورد زبان خاص و عام می‎شد.

به استناد مفرغ 5 هزار ساله، لرستان مهد کُشتی بوده است

وی افزود: لرستان مهد تمدن مفرغی است. نمونه‎ای از آثار مفرغی لرستان که بیش از 5000 سال قدمت دارد کُشتی گرفتن دو نفر بر روی یک "سَرتَبَر" است. در هفته فرهنگی لرستان ‎ می‎توان اثبات کرد که با توجه به مطالعات تاریخی و به استناد این سند موجود، کُشتی متعلق به لرستان بوده است چراکه هیچ سندی قدیمی‎تر از این وجود ندارد و هفته فرهنگی فرصتی‎ست برای قبولاندن این قبیل پیام‎ها به جامعه. یا اینکه بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، دریاچه گهر به حیث ارتفاع، وسعت و محصورشدن در کوه‎ها، متفاوت‎ترین و منحصربه‎فردترین دریاچه کوهستانی جهان است و می‎شود با ساختن یک ماکت و ارائه اطلاعات مستند در این زمینه منحصربه‎فرد بودن آنرا برای لرستان به ثبت رساند.

تبلیغات و برنامه‎های منسجم؛ دو رکن برای معرفی قابلیت‎های ناشناخته لرستان

احمدی گفت: به نظر بنده هفته فرهنگی لرستان فرصتی است برای به اثبات رساندن قابلیت‌های موجود اما ناشناخته استان که در یک جامعه انسانی 12 میلیون نفری باید با یک برنامه‎ریزی دقیق آنرا در ذهن مردم حکاکی کرد و این مسئله مستلزم اولا تبلیغات و اطلاع‎رسانی گسترده برای هدایت مردم به محل برگزاری برنامه و از سوی دیگر داشتن برنامه‎های منسجم برای انتقال این پیام است.

"جوادعلی حسناوی" متولد خرم‎آباد و به "سردار سلیمانی دوم" شهرت داشت

وی افزود: یک سری شخصیت‌ها و آثار وجود دارند که می‎توان اصالت فرهنگی آنان را به نام لرستان تمام کرد. چراکه یا زاییده این سرزمین و یا پرورش‎یافته در آن هستند. این نوع اشخاص یا اشیاء نه تنها در سطح بومی، ملی و حتی فراملی دارای شخصیت‎های منحصربه‎فردی هستند که اصالت بخشیدن آنها به نام لرستان برای این سرزمین اعتباری صدچندان به وجود می‎آورد. به‎طور مثال بر اساس تحقیقات میدانی صورت‎گرفته "سردار قاسمی" اصالتا لرستانی است اما در کرمان بزرگ شده. یا اینکه خلبان شهید کشوری، بروجردی است و یا شهیدی که اخیرا در برنامه "ماه عسل" به آن پرداخته شد یعنی "جوادعلی حسناوی" در خرم‎آباد متولد شده و تا چند سال گذشته در این شهر زندگی کرده است. ایشان دارای چنان شخصیتی بوده که به "قاسم سلیمانی دوم" شهرت داشته که سرانجام وی را ترور و به شهادت می‏رسانند.

این فعال رسانه‎ای همچنین به بازی‎های محلی لرستان اشاره کرد و گفت: می‎توان در هفته فرهنگی، افرادی را برای اجرای بازی‎های محلی با لباس محلی در ساعاتی که صرفا زمان نمایشگاه‎گردی‎ست اختصاص داد. البته باید در انتخاب این بازی‎ها خیلی دقیق و گزینشی رفتار کرد.

احمدی همچنین اجرای مناظره شعر لُری بین شاعران لرستانی را ازجمله برنامه‎های قابل اجرا دانست و خاطرنشان کرد: برگزاری نشست‎های روزانه تخصصی در حوزه‎های مختلف که قابلیت اثربخشی فرااستانی و حتی بین‎المللی دارد نیز یکی از موارد پیشنهادی‏ست. به‎طور مثال یک روز همایش پل‎های تاریخی و راه‎های شاهی و روز دیگر پرداختن به معرفی کلماکره در یک همایش.

استان‎های هم‎جوار داعیه‎دار عنوان "سرزمین مفرغ" شده‎اند

وی اظهار کرد: به نظر می‎رسد می‎توان با یک سری ابزارهای روزآمد فعلی از جمله (فایبرگلاس) تندیس‎های نمادینی از بزرگان استان تهیه و یا حتی مجوز قانونی برای نصب و رونمایی تندیس‎هایی از مفاخر و داشته‎های تاریخی لرستان در یکی از پارک‎های تهران اخذ کرد و آنها را به‎صورت دائمی و با سنگ مصنوعی و پیکرهای تراشیده شده اجرائی کرد که البته می‎شود با توجه به زمان اندک با سنگ مصنوعی که دوام و مقاومت بالایی دارد، ده‎ها تندیس را ظرف مدت بیست تا سی روز تهیه و در آن ایام رونمایی کرد. یا حتی می‎توان باغ مفرغ ایجاد کرد.

وی در پایان گفت: نباید فراموش کنیم برخی استان‎های هم‎جوار لرستان با پیدا کردن معدود آثار مفرغی در استان خود، در حال تبدیل‎شدن به داعیه‎داران سرزمین مفرغ هستند و می‎توان با چنین کاری آنرا برای همیشه به‎نام لرستان ثبت کرد.

فاطمه سپهوند

انتهای پیام/

                                        

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
مرتضوی - بروجرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
0
0
آقای احمدی . نظام رسانه‌ای کجا بوده؟ اکثر قریب به اتفاق رسانه‌های ما اصلاً رسانه نیستن. اونا بنگاه‌های اقتصادی هستن که فوقش هنر کنن به حیات خودشون ادامه بدن. وقتی رسانه‌های ما هنوز نتونستن این همه شخصیت مهمی که شما معرفی کردید به جامعه لرستان معرفی کنن چه شأنی می مونه که رعایت بشه؟ اصلا چند نفر از ارباب جراید و خبرنگاران شهر خرم آباد و استان لرستان تحصیلکرده رشته های مرتبط با رسانه و ارتباطات و روزنامه نگاری هستن؟
میلاد فاضلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
0
0
خیلی عالی بازم مثل همیشه واقعا ایده ها و نظریه های آقای احمدی راد راه گشا هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک