مجله تصويري
کد خبر: ۷۸۱۹
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۶
مسئول بسیج هنرمندان لرستان:
مسئول بسیج هنرمندان لرستان:

هنرمندان بسیجی در ترویج فرهنگ اسلامی- ایرانی تاثیرگذارند

مسئول بسیج هنرمندان استان گفت: یک هنرمند انقلابی حدیث نفس خود را بیان نمی کند بلکه دردمندی اجتماع را بیان می کند؛ یک هنرمند انقلابی و بسیجی از درصد بالایی از تعهد اجتماعی برخوردار است.

به گزارش منار، حضور هنرمندان بسیجی یکی از ظرفیت های مهم و تاثیرگذار در فضای هنری کشور برای ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی و مقابله با جنگ نرم دشمن است.

سازماندهی و حضور این افراد در قالب بسیج هنرمندان می تواند علاوه بر ورود هنرمندان متعهد به فضای هنری کشور به تولید آثار هنری در تراز انقلاب اسلامی کمک شایانی داشته باشد.

تاکنون بسیج هنرمندان نقش ویژه ای در تولیدات هنری ارزشی در کشور ایفا کرده است. به همین منظور پایگاه خبری سفیرافلاک گفت و گویی را با "فریبرز حاتمی" مسئول بسیج هنرمندان استان به شرح ذیل ترتیب داده است.

سفیر افلاک: فلسفه و  هدف از تشکیل سازمان بسیج هنرمندان چیست؟

حاتمی: سازمان بسیج هنرمندان یکی از مجموعه های استانی سازمان و تابع سپاه استانی است. 12 سال است که از تاسیس بسیج هنرمندان می گذرد و هدف اصلی این است که بتوانیم از طریق ابزار فرهنگ و هنر در شرایطی که ما در مقابل هجوم جنگ نرم دشمن قرار داریم با امکاناتی که هنر در رشته های مختلف مثل تئاتر، سینما، ادبیات داستانی، شعر، هنرهای تجسمی، کاریکاتور و انیمیشن و دیگر رشته ها دارد، بتوانیم آن رسالتی که برعهده ما قرار دارد و آن معرفی انقلاب است به انجام برسانیم.

سفیر افلاک: چه برنامه هایی برای تقویت هنرمندان بسیجی دارید؟

حاتمی: کشور ما یک پیشینه فرهنگی و هنری خیلی غنی دارد و به غیر از نعمت های خدادادی که ما از آن برخوردار هستیم، تعداد هنرمندانی که در کشور ما هستند به نسبت کشورهای دیگر بسیار بیشتر است و این جای خوشحالی دارد. چندین هزار بسیجی هنرمند در سراسر استان شناسایی و با برنامه های منظم و مدون مورد حمایت قرار گرفته اند.

از جمله این برنامه ها می توان به برنامه های آموزشی و توان افزایی و همچنین برنامه های تربیتی- معرفتی- بصیرتی، بهره گیری از اساتید تراز اول فرهنگی و هنری، ارتباط با دانشگاه ها و حوزه های علمیه و مراکز علوم دینی اشاره کرد.

سفیر افلاک: هنرمندان بسیجی در چه قالب های هنری مشغول به فعالیت هستند و در سال 95 چه افتخاراتی را کسب کرده اند؟

حاتمی: هنرمندان بسیجی در قالب انجمن های چندگانه شامل شعر، فیلم، عکس، نمایش، ادبیات داستانی، هنرهای تجسمی-آئینی-سنتی، آوا و نماهای انقلابی، کاریکاتور و انیمیشن فالیت می کنند.

در زمینه هنرهای نمایشی سه گروه شرکت کننده با سرپرستی آقایان "شریعتمداری،شاهوردی و باقری" برای اولین بار توانستند از مرحله استانی عبور و به مرحله کشوری راه پیدا کنند و در پنج زمینه مختلف جشنواره از جمله مقام سوم کارگردانی خیابانی، مقام اول بازیگری مرد، مقام سوم بازیگری زن، مقام اول طراحی صحنه و مقام سوم بازیگری دوره حائز رتبه شدند.

در زمینه موسیقی برای اولین بار 2 گروه از استان به مرحله پایانی جشنواره راه پیدا کردند که گروه موسیقی نغمه های افلاکی به سرپرستی آقای "طاهر مرادی" حائز رتبه نخست موسیقی سنتی شدند.

در زمینه هنرهای تجسمی برای اولین بار 21 اثر به همراه 14 هنرمند به جشنواره هنرهای تجسمی تبریز دعوت شده که در آن جشنواره موفق به  کسب رتبه اول نقاشی توسط آقای "تهمورث آشناگر" رتبه اول تذهیب توسط خانم "عالیخانی" و مقام سومی گرافیک و پوستر توسط آقای "معظمی گودرزی" شدند.

سفیر افلاک: به نظر شما نقش هنر و هنرمند بسیجی در ترویج ارزش های اسلامی – فرهنگی چیست؟

حاتمی: هنر بایستی تکمیل کننده و تسهیل کننده ارتباط بین خالق و مخلوق باشد و از این رو هنر صحیح هنری است که معقول را تبدیل به محسوس کند نه اینکه موهوم را تبدیل به محسوس کند.

اگر بپذیریم کسانی بودند که با فداکردن جان خویش سبب پایان دادن به رنج ها و محنت های رژیم های ستم شاهی شدند پس باید بپذیریم هنر با همه حساسیتی که دارد نمی تواند به راحتی از کنار این موضوع عبور کند و لذا بحثی به نام هنر انقلاب اسلامی پدید آمد و به فاصله کوتاهی این هنر نمونه های بی بدیل خود را در دفاع مقدس پیدا کند.

یک هنرمند انقلابی حدیث نفس خود را بیان نمی کند بلکه دردمندی اجتماع را بیان می کند؛ یک هنرمند انقلابی و بسیجی از درصد بالایی از تعهد اجتماعی برخوردار است

سفیر افلاک: رسالت هنرمند بسیجی در مقابله با جنگ نرم چیست؟

حاتمی: افرادی بر این اعتقاد هستند که با پایان یافتن جنگ همه موضوعات مربوط به آن پایان یافته اما امروزه جسارت ها، خیانت ها و همین طور نوع هجمه ها تغییر کرده و هر روزه شاهد شیوه های جدیدی از جنگ نرم هستیم.

همچنان که بسیج یک مفهوم کلی است در خصوص جنگ نرم هنرمند بسیجی پیشقراول بوده و با شناسایی موقعیت ها از انقلاب دفاع کرده و با علم و آگاهی به موضوعات معرفتی و بصیرتی  توطئه های فرهنگی دشمنان را خنثی می کند.

از آن جایی که هنرمند با هنری که ارائه می دهد سبب تعمیق و غلظت بیشتر هنر انقلاب اسلامی می شود لذا بایستی همواره موضوعاتی را در نظر داشته باشد:

داشتن یک نرم افزار فکری شرعی متناسب با موازین اسلام به نحوی که خروجی ذهن در چارچوب موازین دینی و اسلامی باشد.

بصیر و تشخیص موقعیت زمانی و مکانی

به خدمت گرفتن زبان هنر در حوزه ارزش های انقلاب اسلامی

به دنبال انحصار طلبی، تک روی و رقابت های بی مورد و فرسایشی نباشد

بیان موضوعات و معضلات اجتماعی در سطح جامعه و نه بخش کوچکی از آن

سفیر افلاک: در زمینه شناسایی و معرفی شهدای هنرمند چه برنامه ای در دستور کار سازمان بسیج هنرمندان استان قرار دارد؟

حاتمی: تعدادی نزدیک به 35 شهید هنرمند را در استان شناسایی کردیم و سعی بر این بوده است، شهدایی که آثاری را داشته شناسایی کنیم. بسیاری از این افراد  هم در  اوایل انقلاب و جنگ به عنوان مثال خوشنویس یا نقاش بوده اند و شاید در قالب تعریفی که شما از یک هنرمند می کنید، نگنجند ولی فعالیت هایشان اگر حرفه ای نبوده، در حد قابل پذیرشی بوده و استانداردهای لازم را داشته است.

شهدای هنرمند شاخصی هم هستند که فعالیت هایی داشته اند که به عنوان نمونه، شهید "حجت الله یخچالی"که در حوزه فیلم برداری فعالیت می کرد ، یکی از این افراد است. ایشان سال 94 شهید شاخص سازمان بسیج هنرمندان کشور بودند و با خانواده این شهید هم مصاحبه صورت گرفته است. در سال 95 شهید پیرداده از شهدای شاخص تجسمی کل کشور بودند.

کتاب شهدای هنرمند به نویسندگی "رمضان تیموری" در پنج جلد در دست تالیف است که در هفته هنر انقلاب اسلامی از جلد های 1 و 2 آن رونمایی شد.

سفیر افلاک: عمده مشکلات هنرمندان بسیجی در چه زمینه هایی است؟

حاتمی: ادارات کل ارشاد و فرهنگ اسلامی و هم چنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور متولی بررسی مشکلات هنرمندان بسیجی است اما سازمان بسیج هنرمندان حمایت هایی را در زمینه های پرداخت تسهیلات به این عزیزان ارائه می دهد.

عمده ترین مشکل هنرمندان وضعیت معیشتی و خدماتی اجتماعی همانند بیمه است که سازمان بسیج هنرمندان با پیگیری هایی  در جهت رفع آن اقدام کرده است.

سفیر افلاک: عضویت در کانون بسیج هنرمندان چه مزیتی برای خود هنرمند دارد؟

حاتمی: سازمان بسیج هنرمندان با تشکیل کانون هایی در سطح شهرستان ها علاوه بر آموزش هایی در زمینه توانمندسازی از آثار تولیدی هنرمندان حمایت می کند. همچنین با حضور در جشنواره های استانی و ملی زمینه ارتباط و تعامل با هنرمندان سایر استان ها و حتی خارج از کشور را فراهم می کند.

حمایت هایی در زمینه پرداخت تسهیلات، قضایی و درمانی، برگزاری کارگاه های آموزشی فصلی- دوره ای، صدور گواهینامه های حضور در کلاس ها و در نهایت شبکه سازی و برقراری ارتباط با هنرمندان انقلابی سراسر کشور از دیگر مزیت هایی عضویت در کانون بسیج هنرمندان است.

سفیر افلاک: رویکرد سازمان بسیج هنرمندان در سال 96 چیست؟

حاتمی: شبکه سازی و ایجاد زمینه گروه های هنری در مساجد و تقویت آن از مهمترین برنامه های سازمان بسیج هنرمندان است.

گفتنی است در هفته انقلاب اسلامی لرستان میزبان غلامرضا منتظری رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور بود که در حضور ایشان از 100 هنرمند بسیجی در حوزه های مختلف هنری- فرهنگی تجلیل به عمل آمد.

مصاحبه از: پریسا قربانی نژاد

انتهای پیام/

منبع خبر: سفیر افلاک

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک