مجله تصويري
کد خبر: ۷۸۲۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۸

درخشش هنرمند و محقق لرستانی در هـــمایش جهانی بیدل دهلوی

مقاله علمی «تاثیر اقلیم بر موسیقی لرستان» اثر "فرید رحمتی" نوازنده، محقق و پژوهشگر لرستانی در دومین همایش جهانی شرق شناسی بیدل دهلوی در هندوستان به عنوان مقاله برگزیده انتخاب شد.

به گزارش منار، مقاله علمی «تاثیر اقلیم بر موسیقی لرستان» اثر "فرید رحمتی" نوازنده، محقق و پژوهشگر لرستانی در دومین همایش جهانی شرق شناسی بیدل دهلوی در هندوستان به عنوان مقاله برگزیده انتخاب شد.

فرید رحمتی در این مقاله به بررسی تاثیر شرایط اقلیمی، محیطی و جغرافیایی منطقه لرستان بر ساختار و خاستگاه موسیقی لرستان می پردازد.

در بخشی از این مقاله ی علمی آمده است : «طبیعت کوهستانی و نوع زندگی شکل گرفته بر اساس این طبیعت به طور مستقیم بر ادبیات، شعر و موسیقی فولکلور لرستان تاثیر گذاشته است. همین تاثیر به واسطه نوع اقلیم لرستان بر تقسیمات ایلی، قومی و در نتیجه نوع ادبیات محاوره ای و گفتاری و در پی آن در شعر، کلام و اکسان های گفتاری تاثیری مستقیم دارد، به طوری که نوع این اکسنت ها در موسیقی شمال لرستان با موسیقی جنوب این استان تفاوتی کاملاً ساختاری دارد. بدیهی است چون موسیقی لرستان همچون موسیقی سایر ملل شرقی، کلام محور و نه موسیقی محور و ساز محور بوده، پس می توان تاثیر نوع کلام و ادبیات گفتاری را که خود ناشی از نوع اقلیم های مختلف لرستان هستند به وضوح در نوع بیان و واج های موسیقی لرستان کاملاً دریافت».

این در حالیست که در طول سال های ٢٠١٥ و ٢٠١٦ چند مقاله علمی هنری این محقق و هنرمند لرستانی در چندین کنفرانس ملی و بین المللی از جمله کنفرانش جهانی پژوهش هنر سنگاپور، کنفرانس ملی آینده مهندسی و تکنولوژی دانشگاه علم و فرهنگ و کنفرانس مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی  استانبول پذیرفته شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها: هنر لرستان منار 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک