مجله تصويري
کد خبر: ۷۸۴۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۸
گزارش منار از برگزاری کنسرت بانوان در لرستان؛
گزارش منار از برگزاری کنسرت بانوان در لرستان؛

اطلاع رسانی و بلیط فروشی برای کنسرتی بدون مجوز قانونی!

طی روزهای اخیر خبری مبنی بر برگزاری کنسرت بانوان در 14 و 15 اردیبهشت ماه منتشر شده که در همان روز انتشار صدای اعتراض ها بلند شد و انتقاداتی بر این کنسرت وارد شد.

به گزارش منار، چندیست استان لرستان و به ویژه شهر خرم آباد میزبان مهمانی [به عقیده برخی منتقدین ناخوانده] به نام «کنسرت» است و شاهد برگزاری کنسرت های متعدد و با فاصله کم در شهر هستیم به گونه ای که این نزدیکی زمان و تنوع در کنسرت ها انتخاب را برای هر علاقه مند به موسیقی سخت می کند که به کدام کنسرت برود!

انتشار خبر برگزاری کنسرت بانوان

از محاسن و معایب و نیز انتقادات اهالی فرهنگ و هنر به این گونه کنسرت های پی در پی و معطوف شدن توجه اداره فرهنگ و ارشاد به موسیقی و کنسرت که بگذریم، اخیرا خبری مبنی بر برگزاری کنسرت بانوان در 14 و 15 اردیبهشت ماه منتشر شد که در همان روز انتشار صدای اعتراض ها بلند شد و انتقاداتی بر این کنسرت وارد شد.

چند روز بعد و در خطبه های نماز جمعه خرم آباد نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان و امام‌ جمعه خرم‌ آباد خواستار لغو کنسرت موسیقی بانوان در لرستان شد.

وی با بیان اینکه امروز متاسفانه برگزاری کنسرت های موسیقی دارد گسترش می یابد و تبدیل به یک مسابقه می شود که این موضوع در جای خود مورد تجزیه و تحلیل باید قرار بگیرد، تصریح کرد: برخی با مانور دادن روی برگزاری کنسرت های موسیقی به دنبال تحکیم صندلی ریاست خود هستند و می خواهند به بالا اعلامی بدهند که چنین کاری کردیم، در حالیکه خودشان این کار را قبول ندارند، کسی که متشرع باشد و متعبد باشد این کارها را نمی پسندد.

برخی حاضرند شرعیات را زیر پا بگذارند اما یک کنسرت برگزار شود

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه عده ای هم با برگزاری کنسرت ها به دنبال تجارت کنسرت موسیقی هستند و جیب خود را از این راه پر می کنند، افزود: حتی در مورد موضوع خلاف شرع بودن و حرام بودن نیز بعضی حاضرند اخلاق و آداب و شرعیات را زیر پا بگذارند اما یک کنسرت موسیقی برگزار کنند.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه چه مفهومی دارد برگزاری کنسرت بانوان در خرم آباد؟ گفت: بعضی می گویند دنبال شادی مردم هستیم، اما شادی مردم به این است که جوان بیکارش اشتغال یابد. 

وی با تاکید بر اینکه آیا این افتخار است که بگوییم بله بیش از ۳۰۰ کنسرت برگزار کرده ایم؟ آیا اینکه چندتا خانم را بیاوریم اینجا بخوانند و نوازندگی کنند فرهنگ و هنر است؟ ادامه داد: به بهانه فرهنگ و هنر و موسیقی چنین اقدامی انجام می دهند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه چرا عبرت نمی گیریم و کاری می کنید که مومنان را آزرده خاطر کند، مردم لرستان ولایتمدار هستند و مومن هستند، گفت: آیا فقط کمبود لرستان این است زنان بیایند بخوانند؟ استان لرستان پایلوت اقتصاد مقاومتی است نه پایلوت موسیقی و نوزاندگی و این ها.

شورای تامین لرستان کنسرت موسیقی بانوان را لغو کند

آیت الله میرعمادی خطاب به این افراد با تاکید بر اینکه پرهیز کنید، نکنید این کارها را، افزود: مخصوصا در آستانه انتخابات، چگونه انتظار است مردم مومن این صحنه ها را ببینند و سکوت کنند.

وی با اشاره به اینکه ما از وزیر ارشاد می خواهیم جلوی کنسرت بانوان را در خرم آباد بگیرند، اظهار داشت: ۱۵ روز مانده به انتخابات می خواهند کنسرت موسیقی برگزار کنند، آیا جوانب قضیه را سنجیده اند؟ اگر مردم نجابت می کنند و چیزی نمی گویند نباید سوء استفاده کرد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه از شورای تامین استان می خواهیم جلوی این کنسرت را بگیرند و اینقدر با احساسات پاک مردم بازی نکنند، یادآور شد: دنبال دین، تقوا و ایمان و مسائل دینی باشید، این ها عاقبت به خیری دارد.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه مجدانه خواستار لغو کنسرت موسیقی بانوان هستیم، گفت: اگر اینگونه کنسرت ها سنت بشود دیگر آن ویژگی ها و خصایص ولایی که مردم دارند زیر سوال می رود.

با این خطبه و انتقاد شدید نماینده ولی فقیه در لرستان اعتراضات و انتقادات از سوی مردم و روحانیت شهر و استان ادامه تشدید پیدا کرد تا اینکه فردای همان روز حبیب الله خجسته پور معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در مصاحبه ای از عدم صدور مجوز برای برگزاری کنسرت بانوان در لرستان از سوی فرمانداری خرم‌آباد خبر داد.

مجوزی برای کنسرت بانوان صادر نشده است!

وی با اشاره به اینکه درخواستی برای برگزاری کنسرت بانوان در خرم آباد ارائه نشده و مجوزی هم برای این کنسرت صادر نشده است، اظهار داشت: مجوزی برای این کنسرت صادر نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که «برگزاری کنسرت بانوان در لرستان منتفی است»؛ این موضوع را تایید کرد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در پاسخ به این موضوع که کنسرت لغو شده است یا خیر نیز تصریح کرد: اگر برای کنسرتی درخواستی بیاید و مجوزی صادر شود می گوییم لغو شده است یا نه.

خجسته پور یادآور شد: برای مجوز برگزاری کنسرت بانوان در لرستان به فرمانداری خرم آباد نه مراجعه شده و نه درخواستی داده شده و نه مجوزی صادر شده است.

با این اقدامات بانوان را سپر برخی اهداف سیاسی اجتماعی قرار می دهند

مهرداد ویسکرمی پژوهشگر قرآنی نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار منار اظهار داشت: یکی از دستوراتی که قرآن در مورد زنان مسلمان داده این است که می فرماید زنان نباید در جامعه تبرُّج جاهلی داشته باشند.

وی افزود: تبرُّج جهلی یعنی خارج از چهارچوب شریعت خود را نشان دهند چراکه کلمه «بُرج» به معنی نمایان و «تبرُّج» همان به معنای عامه تابلو شدن و بُرج شدن است.

این کارشناس مسائل دینی و سیاسی با بیان اینکه برخی از حرکات که به اسم کارهای فرهنگی انجام می شود و بانوان را سپر برخی اهداف سیاسی و حتی اجتماعی قرار می دهند مسلّما مصداق «تبرُّج جاهلی» است، ادامه داد: جاهلیت بر دو نوع قدیمی و مدرن یا همان امروزی که تحت تاثیر فرهنگ لیبرال دموکراسی به وجود آمده است بنابراین به نظر می رسد این کارها بیشتر برای سوءاستفاده از بانوان و ایجاد تنش در جامعه در میان متدیّنین است.

لزوم برخورد قانونی با متخلفان

ویسکرمی تصیح کرد: در اینجا دو مسئله مطرح است یکی بحث کسانی که باید با مواردی که خلاف قانون و بدون مجوز انجام می شود به صورت قانونی برخورد کنند و دیگری بحث فرهنگ سازی است و باید فرهنگ سازی شود که بانوان ما تحت تاثیر این مسائل قرار نگرفته و در این گونه امور خود را بازیچه دیگران قرار ندهند.

وی با بیان اینکه اگر دیگرانی می خواهند مطامع سیاسی داشته باشند باید زن مومن ومسلمان آگاهی داشته باشد که بازیچه این افراد نشود، عنوان کرد: وقتی در کنسرت یک زن خواننده باشد آوازه خوانی زنان که قبل انقلاب رواج داشت به صورت دیگری به وجود آمده و چیزهایی که ما برای آن انقلاب کردیم قُبحشان شکسته می شود.

این پژوشگر قرآنی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که مگر آوازه خوانی و شرکت در مجالس آوازه خوانی کمال محسوب می شود که بانوان ما احساس کنند از قافله عقب مانده اند؟

برگزاری کنسرت بانوان مصداق منکر است

ویسکرمی ادامه داد: چون امروزه هیچ فرقی بین حریم خصوصی و عمومی وجود ندارد عملا چه این کنسرت مختلط برگزار شده و چه مختص بانوان باشد همان اثر را دارد و مصداق منکرات است  و با پخش صوت و فیلم این کنسرت اداره ارشاد که باید مروج دین باشد مروج منکرات می شود.

و بدین ترتیب کنسرت بانوان لغو شد؛ بهتر است بگوئیم مجوزی صادر نشده و نباید برگزار می شد! البته این اولین انتقادات به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نبوده و اخیرا  صدای اعتراض مردم به اجرای تئاتر توهین کننده به شهدا و رزمندگان درآمده و نیز توجه ویژه ارشاد به برگزاری کنسرت موسیقی و کم توجهی به سایر اقشار هنرمند باعث اعتراض بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر استان شده است تا جایی که ورود مسئولان ارشد استان و وزارتخانه به مطالبه عمومی مردم و اهالی فرهنگ و هنر این استان تبدیل شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک