مجله تصويري
کد خبر: ۷۸۵۲
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۶
ویسکرمی:
ویسکرمی:

لذت بردن مردم از تخریب رقبا یک لذت زودگذر است

متاسفانه لذت بردن مردم از تخریب رقبا، یک لذت آنی و زودگذر است که دود آن به چشم آینده ی ما می رود.

به گزارش منار، از آن جا كه رياست جمهورى در نظام جمهورى اسلامى ايران داراى جايگاه حساس و مهمى است و از اختيارات اجرائى گسترده‏اى برخوردار است، قانون براى نامزدى اين مقام، شرايط سختى در نظر گرفته است كه در اصل 115 قانون اساسى به آن‏ها اشاره شده است:

1-از رجال مذهبى و سياسى باشد: بر اساس اين شرط، رئيس جمهور، يا كسى كه مى‏خواهد نامزد اين مقام شود، اوّلًا بايد از رجال باشد؛ يعنى مرد بودن نخستين شرط داوطلبان رياست جمهورى در ايران است. ثانياً بايد از رجال سياسى برجسته و صاحب نظر و داراى سوابق و خدمات سياسى يا اجرائى مهم بوده و شايستگى خود را براى چنين مقام برجسته‏اى نشان داده باشد. ثالثاً نامزد رياست جمهورى بايد از نظر مذهبى نيز شناخته شده و صاحب تشخيص و ايمان و اراده در اصول اعتقادى اسلام باشد.

2-ايرانى الاصل باشد.

3-تابع ايران باشد.

4- مدير و مدبّر باشد.

5-داراى حُسن سابقه و امانتدار باشد.

6- مؤمن و معتقد به مبانى نظام جمهورى اسلامى ايران و مذهب رسمى كشور باشد.( اصول و مبانى نظام جمهورى اسلامى ايران شامل اسلامى بودن نظام، مغايرت نداشتن قوانين و مقررات مصّوب با موازين اسلامى، جمهورى بودن نظام، ولايت امر و امامت امّت، داراه امور كشور با اتكا بر آراى عمومى و دين و مذهب رسمى كشور است كه در بند آخر اصل 177 به آن‏ها اشاره شد است. اين موضوعات تغييرناپذيرند پس با توجه به تغييرناپذير بودنشان، كسى مى‏تواند داوطلب رياست جمهورى در ايران شود كه مؤمن و معتقد به آن‏ها از جنبه‏هاى نظرى و عملى باشد. (آشنايى با نظام سياسى اسلام‏،نظرپور، مهدى‏، ص 95)

با توجه به شرایط نامبرده در قانون اساسی، بایستی همت مردم، معطوف به احراز شرایط بالا در نامزدهای ریاست جمهوری باشد.  برنامه ها و مناظره های تلویزیونی  یکی از راههای دستیابی به این هدف است به شرطی که:

1-فضای مناظره بر ارائه ی برنامه و دفاع از شعارهای انتخاباتی متمرکز باشد. چیزی که به این هدف آسیب می رساند، جدال های بیهوده و حمله به رقبا به جای ارائه ی برنامه است. چرا که احساسی کردن مناظره، آن را از عقلانیت دور کرده و باعث غبار آلود شدن فضای تصمیم گیری خواهد شد.

2-تمام صلاحیت یک فرد در قدرت بیان او خلاصه نمی شود بلکه قدرت بیان در ریاست جمهوری در اولویتهای چندم قرار دارد. رئیس جمهور را برای حرف زدن انتخاب نمی کنند بلکه وظیفه ی او ریاست قوه ی مجریه است.

3-بایستی در مناظره به دنبال ارئه ی برنامه از نامزدها و دفاع از آن باشیم نه صرفا طرح ایرادات رقبا و گاهی دروغ و تهمتی که قابل اثبات یا رد نیست. گاهی حمله به دیگران برای پوشاندن بی برنامگی و ناکارآمدی خود شخص یا دولت اوست. از دعوای نعمتی و حیدری نفعی عاید مردم نمی شود.

4-سوابق روشن،پاکدستی، نجابت، ساده زیستی، تقوا، مدیریت عادلانه، فساد ستیزی، توجه به فقرا و هزاران خصوصیت دیگر را صرفا در مناظره ها نمی توان اثبات یا رد نمود. بایستی شاکله ی کلی شخصیت افراد را در احراز شرایط نامبره مد نظر قرار داد. البته متانت و انصاف و تقوا را تا حدودی می توان در مناظره ها  ملاحظه نمود.

بدون توجه به نکات فوق، مناظره ها می تواند به انتخاب قشری و عرضی منجر شود و جوهر نامزدها در ورای جار و جنجال و جدل بیهوده به فراموشی سپرده شود.باید به جوهر افراد توجه کرد نه به سخنان زیبا و سخنرانی آنها!! باید در سوابق مدیریتی افراد دقیق شد و عملکرد واقعی  و زندگی شخصی و خانوادگی و مدیریتی  و انصاف و تقوای آنها را ملاحظه نمود. متاسفانه لذت بردن مردم از تخریب رقبا، یک لذت آنی و زودگذر است که دود آن به چشم آینده ی ما می رود؛ مناظره ها  و برنامه های تلویزیونی برای شناخت نامزدها کفایت نمی کند و به قول حضرت امیر " در دگرگون شدن احوال است که جوهر مردان مشخص می شود".

مهرداد ویسکرمی - تحلیلگر مسائل سیاسی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سفیرافلاک